خلاصه خبر :    درباره اثرات زیانبار دود سیگار بسیار شنیده ایم اما اخیرا روشن شده که دود سیگار با تاثير‌گذاري منفي بر سلول‌هاي شبكيه چشم، موجب تخريب اين سلول‌ها، كاهش بينايي و پيرچشمي در افراد سيگاري نیز مي‌شود. ضمن اینکه عوارض چشمي ناشي از دود سيگار درمان قطعي ندارند و داروهاي موجود تنها موجب كاهش اين عوارض مي‌شوند.
تاریخ : 12/01/1401      ساعت: 23:22
منبع خبر: مدیر                
متن خبر


دكتر محبوبه قادرپناه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه خوزستان، اظهار داشت: دود سيگار حاوي مواد مضر و آسيب رساني مانند قطران، مونوكسيد كربن و نيكوتين است كه علاوه بر عوارضي چون سرطان ريه، سرطان دهان و زبان، سرطان معده و پروستات، سلامت چشم را نيز تهديد مي‌كند.


وي افزود: دود سيگار سلول‌هاي لكه زرد شبكيه چشم در افراد سيگاري را تخريب كرده و موجب كاهش بينايي و پيرچشمي زودرس در اين افراد مي‌شود. همچنين عوارض ديگري از جمله سوزش، قرمزي و كوچكي مردمك چشم را نيز به همراه دارد. مردمك چشم سيگاري‌ها كوچك‌تر از ديگر افراد است.


وي با بيان اين كه بهترين راه براي كاهش عوارض بينايي ناشي از دود سيگار ترك سيگار است، خاطرنشان كرد: براي درمان عوارض چشمي ناشي از دود سيگار در افراد سيگاري محدوديت وجود دارد. زيرا داروهاي موجود با نيكوتين موجود در خون افراد سيگاري واكنش نشان داده و موجب سرطان ريه مي‌شود.


دكتر قادرپناه عنوان كرد: كودكان و نوزداني كه زمينه ابتلا به حساسيت و آلرژي را دارند، در مواجهه با دود سيگار دچار تحريك و قرمزي چشم مي‌شوند.

كليه حقوق اين اثر متعلق بهhttps://drGolestaneh-clinic.comميباشد.
هرگونه تقليد و نقل مطالب بدون ذكر منبع ممنوع می باشد.