خلاصه خبر :  


جراحی لیزر فرایند ساده ای است که بسته به سطح تصحیحی که مورد نیاز است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد . اما شما پس از انجام جراحی لیزر چشم با بهبود چشمگیری مواجه خواهید شد که واقعا قابل توجه است . لیزر پیشرفته با پرتوهای سرد ابزار دقیقی است که با شکل دادن سطح قرنیه و اصلاح نواقص بسیار ریز آن بینایی شما را واضح تر و شفاف تر می کند . اکثریت قریب به اتفاق بیماران ما شگفت زده شده اند که چگونه آنها اینقدر سریع بهبود می یابند و با چه سرعتی می توانند از زندگی بدون عینک و لنزهای تماسی لذت ببرند .تاریخ : 04/03/1402      ساعت: 23:46
منبع خبر: مدیر سایت                
متن خبر

جراحی لیزر فرایند ساده ای است که بسته به سطح تصحیحی که مورد نیاز است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد . اما شما پس از انجام جراحی لیزر چشم با بهبود چشمگیری مواجه خواهید شد که واقعا قابل توجه است . لیزر پیشرفته با پرتوهای سرد ابزار دقیقی است که با شکل دادن سطح قرنیه و اصلاح نواقص بسیار ریز آن بینایی شما را واضح تر و شفاف تر می کند . اکثریت قریب به اتفاق بیماران ما شگفت زده شده اند که چگونه آنها اینقدر سریع بهبود می یابند و با چه سرعتی می توانند از زندگی بدون عینک و لنزهای تماسی لذت ببرند .

جراحی لیزری اصلاح عیوب انکساری که به طور متداول به لیزیک شهرت یافته ، شایع‌ترین روش اصلاح عیوب‌ انکساری ( دوربینی ، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم ) در سراسر دنیاست ، ولی در واقع باید گفت برای اصلاح عیوب انکساری چشم و برداشتن عینک از ۲ روش لیزری تراش سطحی و تراش عمقی استفاده می‌شود . تراش سطحی شامل  PRK، لازک و اپی‌لیزیک و روش تراش عمقی شامل لیزیک و فمتولیزیک است .

ليزيک

كلمه ليزيک به معنی ليزر در ضخامت قرنيه می باشد ( Laser Assisted in Situ Keratomileusis LASIK ) . در ليزيک دوره بهبودی کوتاه است و اين عمل در افرادی که نزديک بينی ، دوربينی و آستيگماتيسم دارند ، موثر بوده و باعث کاهش وابستگی فرد به عينک و لنز تماسی مي شود .

تاکنون مليونها نفر در سراسر جهان تحت اين عمل مهيج و جالب قرار گرفته اند . استفاده از ليزيک برای اصلاح نزديک بيني و آستيگماتيسم درسال1998 مورد تاييد FDA ( سازمان نظارت بر مواد غذايي و دارويی آمريكا ) قرار گرفته است . در آمريکا در سال 1999 ميلادي قريب به يک مليون نفر و در رسال 2000 ميلادي حدود 1300000 نفر ليزيک شده اندو اکنون سالانه بيش از دو ميليون نفر تحت روش هاي اصلاح عيوب انكساري با ليزر قرار مي گيرند.اکثر افرادي که از عينک و يا لنز تماسي استفاده مي کنند، از اين عمل سود مي برند.

عمل لیزیک چشم ؛ مفید یا مضر ؟

عمل لیزیک یک شکل از جراحی لیزر است که قادر است طیف وسیعی از نزدیک بینی و آستیگماتیسم و دوربینی را اصلاح کند. در این فرم، عمل بهبود دید سریع بوده و ناراحتی‏های پس از عمل کمتر است.

شرایط لازم برای انجام عمل لیزیک چیست ؟

- فرد بالای ۱۸ سال سن داشته باشد . اما در برخی موارد کودکان کم‌سن دارای یک چشم با نزدیک بینی شدید و یک چشم با دید طبیعی هستند ، ممکن است تحت عمل لیزیک قرار گیرند .

- طی شش ماه شماره عینک فرد ثابت مانده باشد .

- در افراد با نزدیک بینی ۱ تا ۱۰ دیوپتر یا آستیگماتیسم کمتر از ۴ دیوپتر و همچنین افرادی که دوربینی ۱ تا ۶ دیوپتر دارند ، این عمل قابل انجام است .

- زنان باردار یا شیرده نمی توانند این عمل را انجام دهند .

- بهتر است برخی داروها مصرف نشوند ؛ در مورد اینکه چه دارویی مصرف می کنید ، قبل از جراحی چشم پزشک خود  را مطلع سازید .

- وجود برخی بیماری های چشمی و سیستمیک مانع انجام جراحی لیزیک می شود ، قبل از جراحی در مورد وجود هرگونه بیماری ، با چشم پزشک خود مشورت کنید.

- فرد انتظارات واقع‌گرایانه از عمل جراحی و نتایج آن داشته باشد ، نه غیر واقعی و خیالی

عمل لیزیک چطور انجام می شود ؟

این عمل جراحی بسیار ساده و سرپایی بوده و با استفاده از قطره بی‌حسی و بدون درد و هیچگونه تزریقی انجام می‌شود.

در هر چشم طول مدت جراحی حدود ۵ دقیقه و طول مدت لیزر هم ۵ تا ۲۰ ثانیه است.

در عمل لیزیک ، ابتدا یک لایه با ضخامت حدود ۱۵۰ میکرون از سطح قرنیه چشم برداشته می‏ شود و سپس توسط لیزر اکسایمر که با کامپیوتر کنترل می‏ شود ، تراش قرنیه متناسب با شماره عینک صورت می ‏گیرد .

پس از عمل لیزیک ، تا چند ساعت احساس سوزش و جسم خارجی و اشک ریزش وجود دارد ، اما معمولا نیازی به داروی ضد درد نیست و اغلب روز بعد از عمل می‏توان به کار روزانه بازگشت.

فرادی که از لنز تماسی نرم استفاده می‌کنند ، حداقل یک هفته قبل از انجام معاینات و عمل از لنز خود استفاده نکنند و برای کسانی هم که از لنز تماسی سخت استفاده می‌کنند ، این زمان به مدت سه هفته قبل از معاینه یا عمل لیزیک افزایش پیدا می‌کند

می توان هر دو چشم را با هم لیزیک کرد ؟

مطالعات نشان داده است نتیجه عمل جراحی در صورتی که دو چشم در یک جلسه عمل شوند ، یا اینکه هر چشم در یک جلسه تحت عمل جراحی قرار گیرد ، یکسان خواهد بود .

اغلب بیماران درمی ‏یابند که راحت تر است ، هر دو چشم یک جا عمل شوند .

بعد از عمل لیزیک چه باید کرد ؟

- خارش و مالیدن چشم‌ها به خصوص در چند روز اول ممنوع است .

- از شستشوی سر و صورت و استحمام تا برداشتن لنز پانسمانی باید خودداری کرد .

- تا سه هفته استخر و سونا نرفت.

- از آرایش کردن چشم ها تا یک هفته پس از عمل خودداری کرد.

- از شنا در استخر و دریا تا یک ماه پس از عمل باید خودداری کرد .

در مورد تماشای تلویزیون ، مطالعه و کار با کامپیوتر ، از هر زمانی که افراد بخواهند می‌توانند ، این کارها را انجام دهند . فقط در چند روز اول ممکن است بیماران دچار خستگی چشم شوند که ضرری برای چشم ندارد .

عوارض عمل لیزیک چیست ؟

اصلاح بیش از حد ، دیدن هاله ، ناراحتی در نگاه کردن به چراغ‌ در شب ، وجود مشکل دید به هنگام رانندگی در شب و سختی مطالعه از عوارض بعد از عمل لیزیک هستند که در هفته‌های اول بعد از عمل وجود دارند و پس از گذشت چند هفته برطرف می‌شوند .

از دیگر عوارض این عمل ، عفونت قرنیه است که بسیار نادر بوده و ممکن است از هر ۴۰۰۰ نفر که تحت جراحی قرار می‌گیرند ، یک نفر دچار عفونت قرنیه شود که اغلب با دارو بهبود می‌یابد.

حدود دو درصد احتمال پیشرفت نزدیک بینی وجود دارد که این شرایط  پس از ۳ تا ۶ ماه می‌تواند مقداری پیشرفت کرده و یا اصلاح نشود که در این صورت می‌توان آن را مجددا با لیزر اصلاح کرد.
كليه حقوق اين اثر متعلق بهhttps://drGolestaneh-clinic.comميباشد.
هرگونه تقليد و نقل مطالب بدون ذكر منبع ممنوع می باشد.