خلاصه خبر :   عمل لازک (Lasek) ترکیبی از عمل لیزیک و PRK جهت برطرف کردن عیوب انکساری چشم، نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است که با استفاده از لیزر اگزایمر تغییر شکل در قرنیه ایجاد می‌شود، تا وضوح بینایی به حد مطلوبی برسد. اما چرا عمل لازک برای حذف عینک انتخاب بهتری نسبت به سایر روش‌ها است؟ برای پاسخ به این سوال تا انتها همراه ما باشید!
تاریخ : 04/03/1402      ساعت: 23:24
منبع خبر: مدیر سایت                
متن خبر
عمل لازک (Lasek) ترکیبی از عمل لیزیک و PRK جهت برطرف کردن عیوب انکساری چشم، نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است که با استفاده از لیزر اگزایمر تغییر شکل در قرنیه ایجاد می‌شود، تا وضوح بینایی به حد مطلوبی برسد. اما چرا عمل لازک برای حذف عینک انتخاب بهتری نسبت به سایر روش‌ها است؟ برای پاسخ به این سوال تا انتها همراه ما باشید!

چرا عمل لازک برای حذف عینک انتخاب بهتری نسبت به سایر روش‌ها است؟

 حذف عینک برای افرادی که سال‌هاست از آن استفاده می‌کنند بسیار تجربه لذت بخشی است. پزشک با توجه به شرایط بینایی بیمار بهترین روش جراحی را پیشنهاد می‌کند. مهم‌ترین سوال برای فرد متقاضی عمل اصلاح چشم، تفاوت دو عمل جراحی پرطرفدار عمل لازک و لیزیک است. عمل لازک بعد از لیزیک جهت رفع عیوب، عوارض و اثربخشی بیشتر ابداع شده است. در عمل لازک فقط لایه نازک روی قرنیه ( اپی‌تلیوم) برداشته می‌شود و اصلاحات روی آن انجام می‌شود اما در عمل لیزیک یک لایه بسیار نازک ازسطح قرنیه برداشته، اصلاحات با لیزر بر روی آن انجام شده و مجدد لایه برداشته شده در محل خود قرار می‌گیرد. عمل لازک جز جراحی‌های محبوب است.


 در عمل لیزیک به دلیل برش قرنیه ممکن است ثبات ساختاری آن تغییر کرده و خطر کم بینایی افزایش یابد، در صورتی که در عمل لازک تغییرات کمی بر ساختار قرنیه ایجاد می‌شود، به همین دلیل برای افرادی که ضخامت قرنیه کمی دارند مناسب‌تر است. در عمل لازک میزان خشکی چشم بعد از عمل کمتر از عمل لیزیک است. عمل جراحی لازک به دلیل عدم تغییر در بافت قرنیه برای افراد ورزشکار و کسانی که تحرک و فعالیت زیاد دارند مناسب‌تر است. از مزایای عمل لیزیک درد کمتر، سرعت بهبودی بیشتر و بازگشت سریع‌تر بینایی را می‌توان نام برد. در کل با توجه به اینکه در عمل لازک آسیب کمتری به ساختار قرنیه وارد می‌شود، روش مناسب‌تری برای اکثر افراد است. 

بر اساس نظر پزشکان:

"دانستن تفاوت عمل لازک با عمل‌های لیزری دیگر، مستلزم آشنایی عمیق با بافت چشم و قرنیه می باشد و برای همین شاید افراد عادی توان درک درست از تفاوت‌هایی که در ساختار چشم وجود دارد و باعث می‌شود پزشک متخصص روش خاصی را برای درمان توصیه کند، نداشته باشند. اما در کل می توان گفت که عمل لازک چشم، برای افراد بالای ۲۰ سال، مشکلاتی را که به دلیل احتمال برداشته شدن قرنیه وجود دارد را نداشته و به همین دلیل است که امکان آسیب به ساختار چشم کاهش پیدا می‌کند."

آیا عمل لازک کاملا عینک را حذف می‌کند؟ 

عمل لازک اثربخشی بسیار خوب و بالایی در کاهش عیوب انکساری چشم دارد، در اکثر موارد مشکل به‌طور کامل رفع می‌شود و فرد بینایی کامل را به‌دست خواهد آورد، به‌طور کلی افراد زیر ۴۰ سال با این عمل نیاز به استفاده از عینک حتی در زمان مطالعه نخواهند داشت، اما اشخاص با سن بالاتر به دلیل عارضه پیر چشمی، بعد از جراحی نیاز به عینک برای مطالعه خواهند داشت‌. گاهی پزشکان به افراد مسن‌تر عمل لازک مونووژن را پیشنهاد می‌کنند.

سخن پایانی
نکته مهم در جراحی‌های عیوب انکساری چشم این است، که با مراجعه به پزشک متخصص دکتر بهارک گلستانه و معاینات کامل چشمی، مشخص شدن میزان عیوب، ضخامت و شکل قرنیه و همچنین با در نظر گرفتن سن و شغل اجازه داده شود، پزشک مناسب‌ترین روش را برای جراحی انتخاب کند تا بهترین نتیجه حاصل شود. 
كليه حقوق اين اثر متعلق بهhttps://drGolestaneh-clinic.comميباشد.
هرگونه تقليد و نقل مطالب بدون ذكر منبع ممنوع می باشد.