مقالات و دانستنی ها

کاتاراکت به معنای کدورت عدسی چشم است
کاتاراکت یا آب مروارید‌
کاتاراکت به معنای کدورت عدسی چشم است؛ که معمولا در نتیجه افزایش سن ایجاد می گردد.‌
کاتاراکت یکی از شایعترین علل افت دید در کل دنیاست. و تخمین زده می شود که عامل حدود ۴۸ درصد نابینایی هاست.‌
این اختلال در بعضی موارد می تواند مادرزادی باشد؛ گاه در نتیجه بعضی بیماریهای متابولیک ایجاد گردد و یا در بیشتر موارد نتیجه افزایش سن باشد.‌
  بیست و دوم بهمن 2 ساعت 12:28 نظرات[0]
نحوه درمان شل شدن پوست پلک(درماتوشالازی)
بلفاروپلاستی چیست؟
درماتوشالازی به شل شدن پوست پلک در نتیجه افزایش سن گفته می شود که معمولا با بیرون زدگی بالشتکهای چربی اطراف چشم همراه است.‌
این اختلال گاه در افراد میانسال هم که سابقه فامیلی مثبت دارند دیده می شود.‌
در مواردی که درماتوشالازی شدید باشد سبب احساس سنگینی اطراف چشم، درد ناحیه ابرو و محدودیت میدان دید می گردد.‌
درمان درماتوشالازی انجام عمل بلفاروپلاستی است.‌
  نوزدهم دی 2 ساعت 10:46 نظرات[0]
پیر چشمی از چه سنی شروع می شود؟‌
آیا درمان جدیدی غیر از عینک برای رفع پیرچشمی ابداع شده یا خیر؟‌
پیرچشمی اختلالی مرتبط به ضعف عملکرد عضلات مژگانی است که سبب کاهش تطابق و اختلال در دید نزدیک می شود. این اختلال از حدود سن ۴۰ سالگی برای اکثر افراد شروع می شود، بعضی یکی دو سال زودتر گرفتار می شوند و بعضی چند سال دیرتر.‌
ناگفته پیداست با توجه به افزایش طول عمر انسان در نتیجه بهبود مراقبتهای بهداشتی، پیرچشمی لزوما به معنای پیری زودرس نیست. ‌
بلکه در حال حاضر اختلالی در سنین میانسالی است.‌
  دهم آبان 2 ساعت 08:44 نظرات[0]
عیوب انکساری
دوربینی و نزدیک بینی چشم چیست؟
* دوربینی چیست؟‌
عیب انکساری دوربینی یا هیپروپی سبب می شود که دید نزدیک فرد مختل شود.‌
در این عیب انکساری برخلاف نزدیک بینی، تصویر جسم در پشت شبکیه تشکیل می شود و بنابراین باز تصویر بصورت مبهم دریافت می گردد.‌
* نزدیک بینی چیست؟‌
نزدیک بینی یا میوپی یکی از عیوب انکساری است که فرد مبتلا در دید دور دچار مشکل می گردد‌.‌
در واقع در نزدیک بینی تصویر جسم دیده شده توسط چشم بجای شبکیه در جلوی شبکیه تشکیل شده و در نتیجه تصویر بصورت مبهم درک می گردد.‌
  هفتم مهر 2 ساعت 22:39 نظرات[0]
علت آستیگماتیسم
آستیگماتیسم چیست؟‌
👀 آستیگماتیسم چیست؟‌
آستیگماتیسم نوع دیگری از اختلالات انکساری است که فرد در دیدن خطوط دچار مشکل می گردد.‌
در این اختلال شعاعهای نوری دریافت شده از جسم در یک نقطه منفرد جمع نمی شوند؛ در نتیجه چشم در دید دور و نزدیک تصاویر را بصورت مبهم دریافت می کند.‌‌‌
🔻توجه داشته باشید که" آستیگماتیسم" نوعی عیب انکساری چشم است که منجر به ضعف دید می گردد و کاملا با "استرابیسم" که انحراف چشم است تفاوت دارد.
  یکم مرداد 2 ساعت 20:37 نظرات[0]
تفاوت بروز گل مژه در سنین مختلف
گل مژه چیست؟‌
گل مژه چیست؟‌
گل مژه نوعی آبسه غدد لبه پلک است که معمولا در نتیجه التهاب طولانی غدد مزبور ایجاد می شود.‌
معمولا بیمار صبح هنگام بیدار شدن متوجه تورمی در پلک بالا یا پایین می گردد که به سرعت درد و قرمزی هم به آن اضافه می شود.‌
آبسه
مزبور ممکن است خودبخود باز شده و محتویات آن بصورت ترشحات چرکی تخلیه
گردد، در غیر این صورت نیاز به کمپرس گرم سه یا چهار بار در روز همراه با
ماساژ و مصرف آنتی بیوتیک معمولا به صورت خوراکی و قطره چشمی به مدت محدود
یک یا دو هفته دارد.‌
  بیست و سوم تیر 2 ساعت 12:30 نظرات[0]
کدام روش بهتر است
تفاوت بین اعمال جراحی لیزیک، لازک, PRK چیست؟‌
کلیه این جراحیها برای انجام ،نیاز به یک نوع لیزر دارند: لیزر آرگون با طول موج 193 نانومتر.‌‌‌ عملا تفاوت در محل اعمال لیزر است‌.

  یازدهم خرداد 2 ساعت 10:29 نظرات[0]
این عمل جراحی بسیار ساده و سرپایی بوده
عمل لیزیک چطور انجام می شود ؟


جراحی لیزر فرایند ساده ای است که بسته به سطح تصحیحی که مورد نیاز است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد . اما شما پس از انجام جراحی لیزر چشم با بهبود چشمگیری مواجه خواهید شد که واقعا قابل توجه است . لیزر پیشرفته با پرتوهای سرد ابزار دقیقی است که با شکل دادن سطح قرنیه و اصلاح نواقص بسیار ریز آن بینایی شما را واضح تر و شفاف تر می کند . اکثریت قریب به اتفاق بیماران ما شگفت زده شده اند که چگونه آنها اینقدر سریع بهبود می یابند و با چه سرعتی می توانند از زندگی بدون عینک و لنزهای تماسی لذت ببرند .


  چهارم خرداد 2 ساعت 23:46 نظرات[0]
ترکیبی از عمل لیزیک و PRK
چرا عمل لازک برای حذف عینک روش بهتری است؟
عمل لازک (Lasek) ترکیبی از عمل لیزیک و PRK جهت برطرف کردن عیوب انکساری چشم، نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است که با استفاده از لیزر اگزایمر تغییر شکل در قرنیه ایجاد می‌شود، تا وضوح بینایی به حد مطلوبی برسد. اما چرا عمل لازک برای حذف عینک انتخاب بهتری نسبت به سایر روش‌ها است؟ برای پاسخ به این سوال تا انتها همراه ما باشید!
  چهارم خرداد 2 ساعت 23:24 نظرات[0]
بهترین کاندیدهای عمل پی آر کی (PRK) چه کسانی هستند؟
عمل پی آر کی (PRK)


عمل PRK (پی آر کی) ( کراتکتومی فوتورفراکتیک) یک نوع جراحی انکساری برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم میباشد . عمل جراحی PRK (پی آر کی) اولین نوع عمل جراحی لیزر چشم برای درمان ضعف بینایی بوده و قبل از روش محبوب لیزیک استفاده میشده است. اگرچه دوره نقاهت PRK (پی آر کی) کمی طولانی تر از جراحی چشم لیزیک میباشد اما PRK (پی آر کی) هنوز هم متداول است و مزایایی بیش از لیزیک برای برخی از بیماران ارائه می دهد.


  سی یکم اردیبهشت 2 ساعت 14:16 نظرات[0]
بیماری تنبلی چشم یا آمبلوپی یک بیماری شایع چشمی به خصوص در کودکان است
بیماری تنبلی چشم یا آمبلوپی
بیماری تنبلی چشم یا آمبلوپی یک بیماری شایع چشمی به خصوص در کودکان است. در این بیماری بر اثر اختلالات در سیستم بینایی بدن، معمولا یکی از چشم ها دید طبیعی ندارد. معمولا علت وجود این اختلالات ژنتیکی است ، اما با تشخیص به موقع ، تنبلی چشم به راحتی قابل درمان است . در ادامه به معرفی علائم ، علل به وجود آمدن و شیوه های درمان این بیماری می پردازیم.
  سی یکم اردیبهشت 2 ساعت 12:45 نظرات[0]
عمل بلفاروپلاستی چیست؟
عمل بلفاروپلاستی چیست؟ بلفاروپلاستی همان جراحی زیبایی پلک می باشد که به درمان افتادگی و شل شدگی پلک

چه اطلاعاتی در مورد عمل بلفاروپلاستی دارید؟ آیا می دانید اگر این عمل جراحی به صورت نادرست و ناشیانه انجام شود چه عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد؟

چه افرادی کاندید جراحی بلفاروپلاستی هستند؟

آیا جراحی زیبایی پلک باعث اختلال در بینایی می شود؟

شاید خود شما هم به فکر انجام عمل بلفاروپلاستی هستید. دلیل تصمیمتان چیست؟ آیا افتادگی پلک دارید؟

  سی ام اردیبهشت 2 ساعت 17:33 نظرات[0]
جراحی کاتاراکت به روش فیکو
جراحی کاتاراکت به روش فیکو

نحوه انجام جراحی کاتاراکت به روش فیکو

کاتاراکت یا آب مروارید، یکی از بیماری های چشمی است که در آن ضایعه ای شبیه ابر که بدون درد بوده روی عدسی چشم به وجود می آید. این ضایعه در اصل، کدورت عدسی چشم فرد بیمار است که با این روش خود را بروز می دهد. برای این که این ضایعه از میان برداشته شود روش های مختلفی انجام می پذیرد که یکی از بهترین شیوه های درمان را می توان فیکو عنوان کرد.

  سی ام اردیبهشت 2 ساعت 16:58 نظرات[0]
بیوتکنولوژی چیست؟
کاربرد بیوتکنولوژی در پزشکی چیست؟
بیوتکنولوژی تکنولوژی است که از سیستم‌های بیولوژیکی، موجودات زنده یا بخشهایی از آن برای تولید یا ایجاد محصولات مختلف استفاده می‌کند. نانهای نوشیدنی نمونه‌ای از فرآیندهای موجود در مفهوم بیوتکنولوژی است(استفاده از مخمر = موجود زنده).

برای تولید محصول مورد نظر. چنین فرآیندهای سنتی معمولا از موجودات زنده در فرم طبیعی خود استفاده می‌کنند (یا بیشتر به وسیله پرورش آنها توسعه می‌یابند)، در حالی که شکل مدرن بیوتکنولوژی به طور کلی شامل تغییرات پیشرفته‌تر در سیستم بیولوژیکی یا ارگانیسم می‌شود.

با توسعه مهندسی ژنتیک در دهه ۱۹۷۰، تحقیقات در زمینه بیوتکنولوژی (و سایر زمینه های مرتبط مانند پزشکی، زیست شناسی و غیره) به سرعت به دلیل امکان تغییر در مواد ژنتیکی موجودات زنده (DNA) به سرعت توسعه یافت.

امروزه بیوتکنولوژی بسیاری از رشته‌های مختلف را پوشش می‌دهد (به عنوان مثال ژنتیک، بیوشیمی، زیست شناسی مولکولی و غیره).

  چهارم اردیبهشت 1 ساعت 23:57 نظرات[0]
آب مقطر آزمایشگاهی
آب خالص یا آب مقطر آزمایشگاهی

آب خالص یا آب مقطر در آزمایشگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر آب مصرفی آلوده یا ناخالص باشد، محلول های ساخته شده با این آب اشکال داشته و تستها دچار تداخل و اشکال می گردند. درجه خلوص آب مصرفی بستگی به نوع استفاده از آن دارد. مثلا برای تهیه اکثر محلول ها و معرف ها در آزمایشگاه احتیاج به آب خالص داریم. برای شستشوی وسایل هم احتیاج به آب خالص داریم. تمام روش های تخليص آب هزینه زیادی دارند. با کمال تعجب مشاهده می شود که آب خالص یکی از گران ترین اجزاء در تهیه محلول ها و معرف ها خواهد بود، برای انتخاب، خرید و راه اندازی سیستم تخليص آب باید به خلوص مورد نظر توجه کرده و بر اساس آن نسبت به تهیه سیستم مناسب تخليص آب اقدام کرد. سیستم تخليص آب و دستگاه های مورد نیاز در هر آزمایشگاه بستگی به مقدار املاح و ناخالصی ها در آب آن شهر دارد. چون مقدار مواد آلی و غیر آلى و املاح در آب مناطق مختلف، فرق می کند، باید مقدار ناخالصی ها و املاح آب هر شهر حدودا تعیین شود، هرچه مقدار مواد آلی و املاح موجود در آب شهر بیشتر باشد، سیستم تخليص آب پیچیده تر و با امکانات بیشتری مورد نیاز است، مثلا تخليص آب در شهر اصفهان نسبت به شهر تهران پیچیده تر و پرهزینه تر است. برای سالهای متمادی، تقطیر (آب مقطر) به عنوان آب خالص مطرح می شد. ولی امروزه آب مقطر یک بار تقطير، به عنوان آب خالص مورد قبول نیست. امروزه اصطلاح آب مقطر یا آب دیونیزه کاربردی ندارد چون تنها نشان دهنده روش تولید آب است. آب خالص آزمایشگاه به عنوان reagent grade water مطرح می شود. آب خالص دارای تقسیم بندی ها و طبقه بندی های زیادی است. بر اساس نظریه انجمن پاتولوژیستهای آمریکا [college of Amerian pathologists or CAP]، آب مصرفی آزمایشگاهی بر اساس خلوص به 3 درجه (Grade) تقسیم می شود : I و II و III .

  سوم اردیبهشت 1 ساعت 01:22 نظرات[0]
اصول کلی کار با دستگاه اتوکلاو
اصول کلی کار با دستگاه اتوکلاو
 مواد و وسایل را با فاصله در دستگاه اتوکلاو بچینید تا حرارات آزادانه در میانشان حرکت کند. هرگز این دستگاه را زیاد پر نکنید.کافی بودن مقدار آب در دستگاه موضوع بسیار مهمی است ( این دستگاه تا لبه ی حامل با آب مقطر پر شود.)
از بسته بودن درب اتوکلاو و سفت بودن پیچ ها اطمینان حاصل کنید. از سالم بودن واشر لاستیکی درب مطمئن شوید.
دریچه خروجی هوا در ابتدا باید باز باشد و پس از خروج جریان منظمی از بخار دریچه را بسته تا به دمای مورد نظر برسد.سپس آن دما را حفظ کرده و زمان را ثبت کنید.
در پایان کار حتماً تمامی نظارت های لازم را انجام دهید و دستگاه اتوکلاو را به حال خود رها نکنید
پس از پایان زمان مورد نظر ، وقتی دما به زیر°C 100 رسید ، دریچه ایمنی به آرامی باز شود . دریچه خروج هوا نباید برای مدت زیادی بسته باقی بماند.
بعد از پایان، پیچ های درب را فقط در صورتی که صدای سوت قطع شده باشد به آرامی باز کنید.نباید قبل از خشک شدن مواد آنها را از دستگاه خارج کنید.
چسب دستگاه اتوکلاو (OK) که به وسایل چسبانده شده باید به رنگ سیاه ( قهوه ای پررنگ ) درآمده باشد .کاغذ مخصوص بستن درب ظروف در صورت وجود حرارت مناسب ، قهوه ای رنگ ( بین زرد و سیاه رنگ ) می شود.

  سوم اردیبهشت 1 ساعت 01:16 نظرات[0]
اثرات زیانبار دود سیگار
دود سیگار تاثير‌گذاري منفي بر سلول‌هاي شبكيه چشم
 درباره اثرات زیانبار دود سیگار بسیار شنیده ایم اما اخیرا
روشن شده که دود سیگار با تاثير‌گذاري منفي بر سلول‌هاي شبكيه چشم، موجب
تخريب اين سلول‌ها، كاهش بينايي و پيرچشمي در افراد سيگاري نیز مي‌شود. ضمن
اینکه عوارض چشمي ناشي از دود سيگار درمان قطعي ندارند و داروهاي موجود
تنها موجب كاهش اين عوارض مي‌شوند.
  دوازدهم فروردین 1 ساعت 23:22 نظرات[0]
فوايد اعجاب انگيز چاي سبز و تاثيرات آن بر سلامت آدمي
فوايد اعجاب انگيز چاي سبز و تاثيرات آن بر سلامت آدمي
خبرگزاري ايسنا : درباره فوايد اعجاب انگيز چاي سبز و تاثيرات آن بر سلامت
آدمي زياد شنيده ايد اما جديدترين خبر در اين زمينه، تاثير چاي سبز در
پيشگيري از بيماري هاي چشمي است. پژوهش هاي محققان چيني نشان داده كه چاي
سبز به دليل داشتن مواد معدني خاص، از بروز بيماري آب سياه جلوگيري مي‌كند.

  دوازدهم فروردین 1 ساعت 23:12 نظرات[0]location
رشت- چهارراه گلسار- خیابان نواب- ساختمان شفا- طبقه دوم
mail
info@drGolestaneh-clinic.com